Blacha sprężynowa to wyrób hutniczy o specyficznych cechach. Właściwości stali, z której produkt jest wykonany, decydują o jego przeznaczeniu. Przedstawiamy własności stopu, a także możliwości wykorzystania blach sprężynowych.
Właściwości blach wykonanych ze stali sprężynowej
Blachy sprężynowe powstaje ze stali sprężynowej - nierdzewnej lub węglowej. Stop wyróżnia się wysoką granicą sprężystości. Pojęcie to oznacza naprężenie, po usunięciu którego element nie wraca do swojego pierwotnego kształtu. Stal sprężynowa jest odporna na uszkodzenia, a jednocześnie wykazuje optymalną plastyczność. Cecha ta ułatwia obróbkę stali oraz dalsze prace produkcyjne z nią związane. Jest odpowiednim materiałem do tłumienia uderzeń, włącznie z udarowymi. Nierdzewna stal sprężynowa jest odporna na rdzewienie, zaletą stali węglowej jest zaś duża odporność na zgniatanie, nawet w niesprzyjającym otoczeniu. Producenci blach sprężynowych oferują wyroby w stanie stanie utwardzonym (gotowym do wykonania konkretnego elementu) lub zmiękczonym, przygotowanym do obróbki cieplnej. Blachy są dostępne w różnych formatach.
Gdzie znajdują zastosowanie blachy sprężynowe?
Stosuje się ją do wyrobu części i podzespołów poddawanych dużym obciążeniom. Elementy te muszą być twarde i odporne na ścieranie, a jednocześnie sprężyste. Gdy siły naprężające przestaną działać, komponenty te muszą powrócić do wyjściowej formy. Natomiast, kiedy przeciążenie jest zbyt duże, część nie może ulec pęknięciu, ale dochodzi do jej zniekształcenia. Moduły wykonane z opisywanego stopu cechują się ponadto długim okresem eksploatacji. Opisane właściwości blachy sprężynowej kwalifikują ją do produkcji elementów sprężystych, takich jak sprężyny, resory, czy podkładki sprężynujące.